| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€294.90*
|
| 50 to 99 |
€280.16*
|
| From 100 |
€265.41*
|
Currently not available, please sign up to get notified
Product information "1-Wire Gateway 10 Modbus RTU"
Overview
Description
Whichever system you want to use, the 1-Wire Gateway 10 with Modbus TCP is ready.
If you have a PLC control system, for example from WAGO, Siemens, B&R, Beckhoff, Kunbus, or ..., no problem. All systems can access inexpensive 1-Wire sensors and actuators via the 1-Wire Gatway 10.
The 1-Wire Gateway 10 enables the integration of inexpensive 1-Wire sensors without special knowledge to all industrial control systems via Modbus protocol. The 1-Wire Gateway 10 represents a complete subsystem to your PLC control and manages the 1-Wire network completely autonomously. The system automatically recognizes new 1-Wire modules and components, interrogates them cyclically and converts the data. The current values are available via the Modbus and ASCII interface. The 1-Wire Gateway 10 has extensive configuration and formatting options.
Up to 30 1-Wire devices can be read out in parasitic and standard mode at 1-2 second intervals. The 1-Wire Gateway 11 Modbus 10 is designed for the operation of all 1-Wire network sizes.
| Application |
|
| Data interface |
|
| Number of 1-Wire and iButton devices |
30 pieces |
| Supported Chips |
DS2401 (electronic keys (iButton)), DS1820, DS18S20, DS18B20, DS2405, DS2406, DS2413, DS2408, DS2423, DS2438 andDS2450 |
| Supply voltage | 9-30VDC, 0.5A max, |
| Output 1-Wire Interface | GND, Data, +5V max. 0.2A |
| Dimensions | 32 x 71 x 90mm (WxHxD) |
| Protection type / protection class | III, IP20 |
| Assembly | Designed for top hat rail |
| Connection | Screw terminals |
| Scope of delivery | Module (without power supply unit) and operating instructions |
Unlike the 1-Wire controller "speaks" the 1-Wire Gateway 10 ASCII text and Modbus protocol.
Properties
| 1-Wire Plug and Play System, Auto-E-Connect Functions: |
|
|---|---|
| Execution: | 1-wire-gateway , intelligent system interface |
| Mounting: | DIN rail, Top-hat rail or also called mounting rail. According to DIN EN 60715:2018-07, TH 35, formerly TS 35, a mounting rail with top hat profile is |
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Power output: | 8,5W |
| Protection circuit: |
|
| Data interface: |
|
| Function: |
|
| 1-Wire Interface: |
|
| Versions: | Professional Version / Professional Series |
| Power supply, Supply Voltage: |
|
| Connection type: | Screw terminal/s for cable up to 2.5qmm (~ AWG 13) cross-section |
| Dimensions: | 2TE, 32 x 90 x 70mm (LxWxH) |
| Enclosure: | ABS plastic with high percentage of recycled plastic, green (RAL 6020) |
| Colour: | green |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): | IP20 |
| Temperature range, operation: | -5°C to +50°C, standard temperature range |
| Temperature range, storage: | -5°C to +50°C, Standard temperature range |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
| Condition: | New |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |
Accessories
Product number: 61117
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 61118
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 61122
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 61051
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 11150
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 11166
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 11142
Currently not available, please sign up to get notified
Related products
Product number: 11618-24
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 11608-24
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 11607-24
Currently not available, please sign up to get notified
Product number: 11624-24
Currently not available, please sign up to get notified
Average rating of 5 out of 5 stars
Product number: 11319
Currently not available, please sign up to get notified