HDR15-24 DIN rail power supply 24V 15W black
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€16.90*
|
| 50 to 99 |
€16.06*
|
| From 100 |
€15.21*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "HDR15-24 DIN rail power supply 24V 15W black"
Overview
Description
DIN rail power supply 115/230V according to 24V 15Wl
Meanwell HDR series
Energy-saving and narrow low-power power supply unit for supplying ESERA devices.
- Space-saving and narrow DIN rail unit-
- Mains input voltage with wide range input
- Short circuit and overload protection
- Insulation class 2 (protection class 2)
Properties
| Execution: | 2 pin connector |
|---|---|
| Mounting: | DIN rail, Top-hat rail or also called mounting rail. According to DIN EN 60715:2018-07, TH 35, formerly TS 35, a mounting rail with top hat profile is |
| Number of inputs / outputs: |
|
| Power output: | 15W |
| Function: | power supply unit |
| Power supply, Supply Voltage: | Supply voltage, wide range for mains voltage, 85VAC to 264VAC, 120VDC to 370VDC |
| Connection type: | Screw terminal/s for cable up to 2.5qmm (~ AWG 13) cross-section |
| Dimensions: | 1TE, 17 x 90 x 70mm (LxWxH) |
| Enclosure: | ABS plastic, black (RAL7035) |
| Colour: | black |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -30°C to +70°C, extended temperature range |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: | Meanwell |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |