| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€239.90*
|
| 50 to 99 |
€227.91*
|
| From 100 |
€215.91*
|
Currently not available, please sign up to get notified
Product information "ECO 110 Pro central unit, smart building sensor gateway"
Overview
Description
HIGHLIGHTS
- Fully automatic Auto-E-Connect plug-and-play system for up to 30 sensors
- Web server and access point for data, configuration, debug and firmware updates
- Data interface for MQTT and ASCII
- Low-maintenance device in industrial quality, with extensive device protection, suitable for extended temperature range from -5°C to +50°C
- Native programming, without Linux and without unknown libraries
Applications
- Smart Home and Smart Building: for modern building automation
- Sensor interface for many smart home software applications: IP-Symcon, IO-Broker, Home Assistant, openHAB and more
Optional equipment
- Ultrafast iButton or RFID Read function for access or security authentication
- Secure Boot SSL certificates
- Optional firmware versions, e.g. for 1-wire memory (EEPROM) and iButton read without teach-in
Note: The article is not delivered to Great Britain !
Properties
| 1-Wire Plug and Play System, Auto-E-Connect Functions: |
|
|---|---|
| Mounting: | Intended for control cabinet installation (top-hat rail). |
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Protection circuit: |
|
| Protocols, Debug Interface: |
|
| Special Feature: |
|
| Data interface: |
|
| Interface data connection: |
|
| Function: |
|
| Special features: |
|
| 1-Wire Interface: |
|
| 1 wire bus, zone, connection: |
|
| Number of data connections: | Max. 2 parallel connections (1x ASCII, 1xMQTT) |
| Auto-E-Connect Support: |
|
| Versions: | Premium Version / Premium Serie |
| Operating modes: |
|
| Power supply, Supply Voltage: | 9 - 30VDC wide range (12/24VDC) |
| Power consumption: | 2 Watt at 24VDC (without sensors at the businterface) |
| Output voltage: | + 5VDC (+/- 10%), max. 200 mA (overload and short-circuit proof) |
| Connection type: | Screw terminals for strand and wire |
| Isolation: | Galvanic isolation between Ethernet and 1-Wire interface |
| Dimensions: | 35 x 90 x 70 mm (WxHxD) |
| Enclosure: | ABS plastic with high percentage of recycled plastic, green (RAL 6020) |
| Colour: | green |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -5°C to +50°C, standard temperature range |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -5°C to +50°C, Standard temperature range |
| System clock (RTC): | Gold cap for buffering the internal clock (RTC operation) |
| Software version / Support: |
|
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |