| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€30.90*
|
| 50 to 99 |
€29.36*
|
| From 100 |
€27.81*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "1-Wire distributor 2, RJ12 passive"
Overview
Description
Passive 1-Wire distributor module with 6 outputs for 1-Wire temperature cable sensors with RJ12 connector.
The distributor supplements the existing 1-Wire temperature sensor system based on modular RJ12 connectors, enabling fast and cost-sensitive cabling.
*Push In terminals are screwless terminal connections.
Properties
| Internal sensors: | no sensor |
|---|---|
| Mounting: |
|
| Number of inputs / outputs: |
|
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Protection circuit: |
|
| Data interface: | Industrial 1-Wire Bus (5V, 1-Wire Data and Ground (GND)) |
| Function: | 1-wire distributor |
| 1-Wire Interface: |
|
| Versions: | Basic version / Basic series |
| Power supply, Supply Voltage: |
|
| Connection type: |
|
| Dimensions: | 40 x 112 x 24mm (LxWxD) |
| Enclosure: | Open circuit board with ABS plastic base. Plastic with high percentage of recycled plastic, green (RAL 6020). |
| Colour: |
|
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -25°C to +70°C, Extended temperature range 1, (E1) |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -25°C to +70°C, Extended temperature range 1, (E1) |
| Software version / Support: | without software |
| Scope of delivery: | Device and user manual |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |