| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€8.90*
|
| 50 to 99 |
€8.46*
|
| From 100 |
€8.01*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "1-Wire adapter 2, RJ45 to push-in terminals"
Overview
Description
The 1-Wire Adapter 2 is designed to adapt a network cable to open Push In terminals (screwless terminal). This means that inexpensive CAT network cables can be used for cabling the 1-Wire network and can be easily adapted to screw terminals. This prevents electrical damage caused by cut and incorrectly connected CAT wires, e.g. for living room sensors.
The 1-Wire Adapter 2 has the RJ45 socket with the pin assignment for CAT network cables on the input side and the push-in terminals for earth, 5V, 12V and 1-Wire Data on the output side. It is no longer necessary to remove the existing network connectors.
Properties
| Internal sensors: |
|
|---|---|
| Mounting: |
|
| Number of inputs / outputs: |
|
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Protection circuit: | Internal backup capacitor / buffer / block capacitor between 5V and GND for stable operation of 1-Wire sensors, highly recommended for industrial use |
| Data interface: | Industrial 1-Wire bus (12V, 5V, 1-Wire data and ground (GND) |
| Function: | 1-wire adapter |
| 1-Wire Interface: |
|
| Versions: | Basic version / Basic series |
| Power supply, Supply Voltage: |
|
| Connection type: |
|
| Dimensions: | 40 x 23 x 18mm (LxWxH) |
| Enclosure: | Open housing, open assembly / printed circuit board |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -25°C to +70°C, Extended temperature range 1, (E1) |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -25°C to +70°C, Extended temperature range 1, (E1) |
| Scope of delivery: | Device and user manual |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |