| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€89.90*
|
| 50 to 99 |
€85.41*
|
| From 100 |
€80.91*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "8-way DI module (digital input)"
Overview
Description
- With the 8-fold digital input module the status of 8 switches, reed contacts or all kinds of digital sensors can be queried.
- The status of the switch inputs is displayed via the LED indicators on the front panel.When the input voltage is present, the respective LED indicator lights up.
Advantage
- You can acquire 8 digital signals via one module
- Via manual keys you can simulate an input status without the input being connected. This is very helpful during commissioning or maintenance.
- Per ESERA extended Plug and Play system, called "Auto-E-Connect", the 8-fold digital input is installed fully automatic in ECO Controller easy and fast.
Features
- Interference immunity: For protect the inputs against interference, the module has filters with a delay of only 30ms.
- Storage: Even short changes of the input signals are stored. So no signal or pulse can be lost between the reading cycle.
- Manual function: Each input can be set manually by push button for test purposes, maintenance or development.
- Isolation: The inputs are isolated from the 1-Wire network by optocouplers. This allows very long connection cables between the module and the sensors without interfering with the 1-Wire bus. In addition, the isolation between switch inputs and 1-Wire network provides increased safety.
For the operation of the module we recommend the use of one of our 1-Wire Hub modules.
Properties
| 1-Wire Plug and Play System, Auto-E-Connect Functions: |
|
|---|---|
| Measurement values: | Digital input 12V to 30VDC (12-30VDC) |
| Mounting: | DIN rail, Top-hat rail or also called mounting rail. According to DIN EN 60715:2018-07, TH 35, formerly TS 35, a mounting rail with top hat profile is |
| Number of inputs / outputs: | 8 - channel output |
| Data interface: | Industrial 1-Wire Bus (12V, 1-Wire Data and ground (GND) |
| Function: | Digital Input |
| 1-Wire Interface: | DS2408 instruction set with Plug and Play support (Auto-E-Connect Functions) |
| Versions: | Professional Version / Professional Series |
| Power supply, Supply Voltage: | System supply, 12VDC (1-Wire auxiliary voltage) |
| Connection type: | Screw terminal/s for cable up to 2.5qmm (~ AWG 13) cross-section |
| Dimensions: | 2TE, 32 x 90 x 70mm (LxWxH) |
| Enclosure: | ABS plastic with high percentage of recycled plastic, green (RAL 6020) |
| Colour: | green |
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |