| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€52.90*
|
| 50 to 99 |
€50.26*
|
| From 100 |
€47.61*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "MS105 1-Wire Multisensor temperature, humidity living room flush-mounted for Berker, Jung, Merten Kopie"
Overview
Description
MS105 1-Wire Multisensor Pro flush mount for temperature and humidity
Universal
- With this Multisensor it is now easy to integrate temperature, humidity via 1-Wire bus into all standard 55mm switch ranges of the manufacturers Berker, Jung etc.
- You use the colour-matching cover and, if necessary, an adapter ring from our accessories range and combine it with your existing switch range.
- The 1-Wire flush-mounted living space sensor is based on a carrier from Berker.
- The Multisensor 1-Wire flush-mounted living space sensor is equipped with a 1-Wire interface of type DS2438 and measures temperature, humidity and operating voltage with very high accuracy.
|
1-Wire interface |
DS2438 command set for temperature, humidity and operating voltage |
|
Temperature sensor |
Highly accurate temperature sensor |
|
Temperature range |
-40°C to +125°C |
|
Accuracy |
+/- 0.3° in the range of 0°C - 85°C |
|
Resolution |
12 bit, 0.0625°C/bit |
|
Air humidity sensor |
highly accurate humidity sensor |
|
Measuring range humidity |
0% to 100% rel. humidity |
|
Accuracy |
+/- 3% in the range of 5 - 95% relative humidity (non-condensing) |
|
Repeatability |
0,5% |
|
Resolution |
10 bit, approx. 0.32% humidity |
|
1-Wire connection |
3 - conductor connection (data, ground and 5V, parasitic operation not supported) |
|
Operating voltage |
5 VDC +/-20 |
|
Power consumption |
approx. 2 mA |
|
Connection: |
Pressure connection terminal |
|
Dimensions (outside) |
71 x 71 x 37 mm (LxWxH) |
|
Scope of delivery |
Sensor module, central screen (aperture) + operating instructions |
Note: Unfortunately the Loxone 1-Wire Extension does not support the functionality of the module. Here we recommend the use of the 1-Wire controller or the standard version of the 1-Wire Multisensor with the article number 11132, which we produce on request.
Properties
| Central plate / covers / panels: |
|
|---|---|
| Execution: | 3 pin connector |
| Internal sensors: |
|
| Measurement values: |
|
| Mounting: | inwall mount |
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | No |
| Protection circuit: |
|
| Data interface: | Industrial 1-Wire Bus (5V, 1-Wire Data and Ground (GND)) |
| Function: |
|
| Versions: | Professional Version / Professional Series |
| Power supply, Supply Voltage: | System supply, 5VDC (1-Wire main voltage) |
| Power consumption: | 0.006W, 20mA at 5V |
| Connection type: | Push In terminal block |
| Dimensions: | 71 x 71 x 37 mm (LxWxH) |
| Colour: |
|
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -40°C to +85°C, Extended temperature range 2, (E2) |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -40°C to +85°C, Extended temperature range 2, (E2) |
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: |
|
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |