| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€30.90*
|
| 50 to 99 |
€29.36*
|
| From 100 |
€27.81*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "Outdoor surface-mounted temperature sensor IP65"
Overview
Description
Our robust, weatherproof outdoor temperature sensor is the ideal solution for measurements outdoors and in demanding environments such as saunas, cold stores and industrial plants.
Main features:
- Robust design: Dust-proof and protected against water jets with a sealing class of IP65 for reliable operation, even under difficult conditions.
- Wind-protected design: The internal temperature sensor offers excellent protection against wind influences, which leads to precise measurement results.
- secure cable entry: A screwed cable entry ensures a reliable seal and also protects the device from moisture.
Notes on installation:
Correct positioning of the thermometer is crucial to ensure accurate measurement results. Many measurement errors can be avoided by positioning the thermometer in a suitable place. Please note the following points:
- Direct sunlight: Avoid direct sunlight, as this can lead to inaccurate measurements. Installation in the shade is recommended.
- Intrinsic heat of the building: The intrinsic heat of a building can cause measurement errors. An intermediate layer of insulating material between the sensor housing and the building wall can help.
- Re-radiation: Make sure that the thermometer is not affected by radiation from a neighboring building.
As a guideline for installing an outdoor temperature sensor on buildings, we recommend positioning it to the north of the building at a height of around 2 meters.
By following these recommendations, measurement errors of around 1-2°C can be avoided.
Properties
| 1-Wire Plug and Play System, Auto-E-Connect Functions: |
|
|---|---|
| Execution: | 3 pin connector |
| Internal sensors: |
|
| Measurement values: | Temperature, °C |
| Mounting: |
|
| Number of inputs / outputs: | 1 - channel input |
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Protection circuit: | ESD protection and reverse polarity protection |
| Data interface: | Industrial 1-Wire Bus (5V, 1-Wire Data and Ground (GND)) |
| Function: | Temperature sensor |
| 1-Wire Interface: |
|
| Versions: | Basic version / Basic series |
| Power supply, Supply Voltage: | Voltage supply 2.8VDC to 5.5VDC |
| Power consumption: | 0,006W 1,2mA bei 5V |
| Connection type: | Push In terminal block |
| Dimensions: | 60 x 60 x 45mm (LxWxH) |
| Enclosure: | ABS plastic, light gray (RAL7035) |
| Colour: | gray |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -40°C to +85°C, Extended temperature range 2, (E2) |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -40°C to +85°C, Extended temperature range 2, (E2) |
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |