| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€31.90*
|
| 50 to 99 |
€30.31*
|
| From 100 |
€28.71*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "Indoor surface-mounted temperature sensor IP20"
Overview
Description
Discover our advanced 1-Wire Temperature Sensor Pro, specially designed for precise temperature measurement in residential and commercial spaces. This beautifully designed, high-quality device is perfect for surface mounting and blends seamlessly into any environment.
Main features
- Elegant design: The newly designed housing adapts aesthetically to any interior design.
- Efficient ventilation: Generous ventilation openings guarantee optimum measuring accuracy thanks to improved air circulation.
- High-quality sensor technology: We use the latest digital sensors to provide you with precise and reliable temperature data at all times.
- Simple installation: The sensor is ideally designed for mounting on existing flush-mounted boxes, which makes installation uncomplicated.
Ideal for monitoring the room temperature in your home or office, our Temperature Sensor Pro delivers reliable results with a touch of elegance.
Properties
| 1-Wire Plug and Play System, Auto-E-Connect Functions: |
|
|---|---|
| Execution: | 3 pin connector |
| Internal sensors: | Temperature measuring range -55 to + 125°C, accuracy +/- 0.5°C |
| Measurement values: | Temperature, °C |
| Mounting: |
|
| Number of inputs / outputs: | 1 - channel input |
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Protection circuit: |
|
| Data interface: | Industrial 1-Wire Bus (5V, 1-Wire Data and Ground (GND)) |
| Function: | Temperature sensor |
| 1-Wire Interface: |
|
| Versions: | Basic version / Basic series |
| Power supply, Supply Voltage: | Voltage supply 2.8VDC to 5.5VDC |
| Power consumption: | 0.006W, 20mA at 5V |
| Connection type: | Screw terminal/s for cable up to 2.5qmm (~ AWG 13) cross-section |
| Dimensions: | 80 x 80 x 35 mm (LxWxH) |
| Enclosure: | ABS plastic, softline white |
| Colour: | white |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -45°C to +125°C, Extended temperature range 3, (E3) |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -55°C to +125°C, Extended temperature range 3, (E3) |
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |