| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 to 49 |
€157.90*
|
| 50 to 99 |
€150.01*
|
| From 100 |
€142.11*
|
Available, delivery time: 1-5 days, depending on the carrier
Product information "MSP202"
Overview
Description
MSP202 Multisensor Pro for 19" mounting in control cabinets
Humidity and temperature
Highlights:
- Horizontal ventilation, measurement of air flow into the control cabinet
- High measuring accuracy for temperature and humidity and dew point
- Anodized aluminum front panel
- LED display for status, sensor finder and power
- Processing and plausibility check of sensor values
- Dual RJ45 connection for sensor bus
- Elegant 19" control cabinet housing in black with black aluminum front panel
Function:
- With the ESO 100 Multisensor Pro 100 Outdoor you can monitor the environmental conditions for temperature and humidity around the house.
Properties
| 1-Wire Plug and Play System, Auto-E-Connect Functions: |
|
|---|---|
| Execution: | 3 pin connector |
| Internal sensors: |
|
| Measurement values: |
|
| Mounting: |
|
| Number of inputs / outputs: | 1-Wire Bus Interface |
| Plug and Play support , Auto-E-Connect Support: | Yes |
| Protection circuit: |
|
| Data interface: | Industrial 1-Wire Bus (5V, 1-Wire Data and Ground (GND)) |
| Function: |
|
| 1-Wire Interface: | DS2438 instruction set with Plug and Play support (Auto-E-Connect Functions) |
| Power supply, Supply Voltage: | System supply, 5VDC (1-Wire main voltage) |
| Connection type: | RJ45 connector / connection, 8 pin |
| Enclosure: |
|
| Colour: | black |
| Ingress Protection (IP = protection class according to DIN EN 60529), protection class (DIN EN 61140 (VDE 0140-1): |
|
| Temperature range, operation: | -25°C to +70°C, Extended temperature range 1, (E1) |
| Humidity Operation / Storage: | 10% to 92% (non-condensing) |
| Temperature range, storage: | -25°C to +70°C, Extended temperature range 1, (E1) |
| Scope of delivery: | Device and Quick Guide, the User Guide (Manual) can be found in the download area as a PDF download. |
| Design / Manufacturer: | ESERA |
Login
| Device Documentation | Operating instructions, connection diagram, conformity, ... |
| Info Material | Product catalogue, Brochures |
| Technical Downloads | Software & co. |
| Worth knowing | Wikis, entries, tutorials |